ההשפעות הבלתי צפויות של פרידות על גופנו

תפקיד המפתח של הורמונים בתוצאות של פרידה

לאחר פרידה כואבת, אין זה נדיר להרגיש תחושה עמוקה של אי נוחות. אבל האם ידעת כי תחושה זו קשורה במידה רבה לפעולה של הורמונים מסוימים? מחקרים מדעיים הדגישו את ההשפעות המפתיעות של קרע על גופנו, במיוחד הודות לניתוח של שני ההורמונים העיקריים המעורבים: אוקסיטוצין ודופמין.

אוקסיטוצין, הורמון האהבה והקשר החברתי

המכונה "הורמון האהבה" בשל תפקידו בחיזוק קשרים רגשיים וחברתיים, אוקסיטוצין מיוצר על ידי ההיפותלמוס ומופרש על ידי בלוטת יותרת המוח ברגעים אינטימיים עם בן זוגך. זה מתערב במיוחד במהלך מגע פיזי, חיבוקים או פשוט על ידי חשיבה על אדם אהוב. כאשר מערכת היחסים מסתיימת, ייצור האוקסיטוצין פוחת, מה שמוביל לתחושות של ניתוק, נוסטלגיה ובדידות.

דופמין, ההורמון השולט במערכת התגמול

מצד שני, פרידה כרוכה גם בהתמודדות עם ירידה בדופמין, ההורמון שמווסת את מערכת התגמול שלנו. ואכן, הוא מסונתז במהלך הגירויים הנעימים המתעוררים על ידי נוכחות או מגע עם השותף שלנו. חוסר איזון הורמונלי זה יכול להוביל לצורך לפצות על חוסר הנאה זה, במיוחד באמצעות מזון.

שחקנים הורמונליים אחרים במשחק במהלך פרידה

מחקרים עדכניים שופכים אור על התפקיד שמילאו שני הורמונים אחרים במהלך ההפרדה: קורטיזול ואדרנלין. הורמונים אלה, המופרשים בתקופות לחץ, נועדו להכין את גופנו להתמודדות עם מצבים דחופים, כגון מצוקה רגשית הנגרמת כתוצאה מפרידה.

קורטיזול, הורמון סטרס

קורטיזול אחראי להשפעות רבות על גופנו: הפרעות שינה ותיאבון, הפרעות במצב הרוח, קצב לב מוגבר, לחץ דם מוגבר, צינוריות סימפונות מורחבות וניוד מאגרי גלוקוז. לכל אלה יש השלכות מזיקות פוטנציאליות על רווחתנו ובריאותנו.

אדרנלין, הורמון האנרגיה

בדיוק כמו קורטיזול, אדרנלין משתחרר בגופנו במהלך אפיזודה מלחיצה. זה משרה תחושה של אנרגיה נוספת שנועדה לעזור לנו להתמודד עם מצבים קשים. עם זאת, השפעה זו יכולה להיות לא נעימה כאשר היא יוצאת משליטה ונמשכת זמן רב מדי, ותורמת להדגשת הרגשות השליליים הקשורים לפרידה.

באותו נושא :  הדבר הזה לא לעשות בעת טעינת האייפון שלך, על פי אפל

השלבים השונים בתהליך ה"גמילה" הרגשית

לדברי מדענים, גמילה ממערכת יחסים רומנטית נמשכת בממוצע שלושה חודשים. בתקופה זו, חשוב מאוד לדאוג לעצמכם ולאמץ אסטרטגיות כדי להקל על תהליך הריפוי הרגשי. הנה כמה טיפים שכדאי לזכור:

  • צור סביבה תורמת לרווחה: תרגול פעילות ספורטיבית, מדיטציה, סביבה אכפתית וכו '.
  • קבעו טקסים יומיים: שגרות מרגיעות, רגעי רגיעה, יומן וכו '.
  • קדמו תזונה בריאה ומאוזנת, תוך שאתם מאפשרים לעצמכם כמה הנאות מנחמות מעת לעת
  • הרשו לעצמכם רגעים לחשוב על מערכת היחסים הקודמת, מבלי ליפול להרהורים
  • קבלו עזרה ותמיכה מהסובבים אתכם, או אפילו התייעצו עם איש מקצוע במידת הצורך

בקיצור, לפרידה יש השלכות ממשיות מאוד על הגוף והנפש שלנו. הבנת המנגנונים ההורמונליים המעורבים יכולה לסייע בניהול טוב יותר של חוויה כואבת זו ולקדם את תהליך הריפוי הרגשי שלה. זכור כי כל אדם חווה אירועים אלה אחרת, אז לקחת את הזמן שאתה צריך לעבור את החוויה הקשה הזאת עם חסד כלפי עצמך.

mm
פורסם על ידי Ruben

אחראי על מדור מבחנים ואתגרים. הניסיון שלי כפסיכולוג מאפשר לי לספק ניתוח והסברים לגבי הבחירות שלך במבחנים באתר זה.