ההשפעה של עמדות חיוביות ושליליות על מערכות היחסים והבריאות שלנו

מחקרים רבים מראים כי לאימוץ גישה חיובית ואופטימית יכולה להיות השפעה עצומה על חיי היומיום שלנו, לשפר את ההערכה שלנו לעבודה, את החוסן שלנו מול קשיים ואת היכולת שלנו ללמוד מהטעויות שלנו. כמובן, גישה טובה לא תפתור את כל הבעיות שלנו, אבל זה כן משפיע על האופן שבו אנו ניגשים לאתגרים ומנהלים את הרגשות שלנו. מערכות יחסים עם אחרים מושפעות מאוד גם מהעמדות שלנו, וחלקן יכולות אפילו להוביל לפרידה.

ארבע הגישות הגרועות ביותר במערכות יחסים, על פי מומחים

במאמר זה, אנו מציגים ארבע עמדות שזוהו על ידי פסיכולוגים כמזיקות במיוחד ליחסים בין-אישיים:

  • בוז
  • ביקורת
  • הגנה / אגרסיביות
  • חסימה רגשית (stonewalling)

עמדות אלה נחקרו על ידי ד"ר ג'סיקה גריפין, מומחית לסקסולוגיה ופסיכולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס, שהקדישה את הקריירה שלה לניתוח זוגות והגורמים העיקריים המובילים לכישלונם.

1. בוז: גישה הרסנית

בוז הוא ביטוי של חוסר כבוד בוטה לרעיונות, לצרכים או לדעות של בן הזוג. לדברי ד"ר גריפין, זוהי הגישה ההרסנית ביותר במערכת יחסים, שכן היא גורמת לאדם השני להרגיש חסר ערך וחסר ערך. התנהגות מזלזלת יכולה ללבוש צורות שונות, כגון לעג, סרקזם או הערות גנאי.

2. ביקורת: ליבוי מתחים וקונפליקטים

ביקורת יתר היא גישה נוספת המזיקה למערכות יחסים. זה דוחף אנשים להביע כל הזמן תוכחות שליליות או שיפוטים כלפי האדם האחר, גרימת הצטברות של טינה, אי הבנה וריחוק בין בני זוג. כדי לשמור על מערכת יחסים בריאה, חשוב לעבוד על התקשורת שלך, על ידי להיות מאזין טוב, הבנה ואכפתיות ולא להשתמש בביקורת כדרך להביע אי שביעות רצון.

3. הגנה/אגרסיביות: הזנת הסלמה של בעיות

גישה מתגוננת או תוקפנית היא פעולה של תגובה לביקורת הקלה ביותר או לחילוקי דעות בצורה עוינת או פרובוקטיבית. כך, דיונים הופכים במהרה לקרבות רגשיים שבהם כל אחד מבקש "לנצח" את השני, ולמנוע כל פתרון של בעיות. גישה זו מחזקת מתחים ואי הבנות בתוך בני הזוג, מה שמוביל בסופו של דבר לפרידה אפשרית.

באותו נושא :  למה יש אנשים שאוהבים בדידות, הסברים פסיכולוגיים?

4. חסימה רגשית: תקשורת חונקת

סטונוולינג היא התנהגות שבה אדם מסרב להשתתף בדיון, לתקשר או להביע את רגשותיו. חסימה רגשית זו מגבילה כל אפשרות לחילופי דברים בונים ופוגעת קשות במערכת היחסים. חוסר תקשורת מוביל בהכרח לאי הבנה, תסכול ובידוד של בני זוג.

השפעת עמדות שליליות על הבריאות

בנוסף לפגיעה ביחסים בין-אישיים, לעמדות שליליות אלה יש גם השפעה על הבריאות הגופנית שלנו. ד"ר גריפין מציין כי בוז, למשל, יכול להגביר את הסיכון למחלות מסוימות כגון מחלות לב. מחקרים אחרים מראים גם כי קונפליקטים תכופים בין זוגות יכולים להחליש את המערכת החיסונית ולקדם עלייה במשקל.

אמצו גישה חיובית לשיפור חייכם ומערכות היחסים שלכם

כדי להתמודד עם עמדות מזיקות אלה, חיוני לעבוד על עצמך ולאמץ גישה חיובית לחיים, לעבודה ולאחרים. זה כולל תרגול של הכרת תודה, הבנה, נדיבות, כבוד הדדי והערכת בן הזוג. לא רק שזה ישפר מאוד את מערכות היחסים שלנו עם אחרים, אלא ששינויים אלה בתפיסה יתרמו גם לרווחתנו הכללית ולהערכה העצמית שלנו.

לסיכום, ראינו כיצד עמדות חיוביות ושליליות יכולות להשפיע על חיינו, מערכות היחסים ובריאותנו. אימוץ גישה חיובית על בסיס יומיומי יכול לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים, בעוד הימנעות מעמדות שליליות מסייעת לשמור על מערכות יחסים בריאות ומספקות.

mm
פורסם על ידי Ruben

אחראי על מדור מבחנים ואתגרים. הניסיון שלי כפסיכולוג מאפשר לי לספק ניתוח והסברים לגבי הבחירות שלך במבחנים באתר זה.