אייזק ניוטון חישב את סוף העולם, האם אנחנו קרובים לתחזית שלו?

במשך מאות שנים, אישים רבים ניסו לחזות את סוף העולם. ביניהם, המדען המפורסם אייזק ניוטון ידוע פחות כמי שניסה גם הוא את התחזית הזו. ככל שאנו נעים במהירות מסחררת אל המאה ה-21, נראה רלוונטי מתמיד לבחון את חישוביו ואת חזונו לעתיד.

תחזית המבוססת על ניתוח זהיר של התנ"ך

כתביו של אייזיק ניוטון על סוף העולם התגלו בין כתביו כתבי יד רביםמוקדש ברובו למדעים אך מתובל בכמה עמודים העוסקים בתיאולוגיה., העניין שלו בטקסטים מקודשים לא היה מבוטל, שכן הוא בילה חלק גדול מחייו בעיון בפסוקים מהתנ"ך בניסיון למצוא רמזים ללוח השנה האלוהי.

ספר דניאל: אבן הראשה של נבואתו

בעיקר על ספר דניאל, נביא התנ"ך, הסתמך אייזיק ניוטון כדי לקבוע את התאריך הגורלי. הוא ראה בה סימנים מדויקים שיאפשרו לו פתרון התעלומה הגדולה הזו. מודע היטב לחוצפתו, המחבר תמיד נמנע מלחשוף בפומבי את מסקנותיו.

ניוטון חזה את סוף העולם עד 2060

לאחר שנים רבות של מחקר, ניוטון היה מסוגל לקבוע את תאריך סוף העולם. הוא כתב באחד מכתביו שהרגע הדרמטי הזה יתרחש ב שנת 2060. למרות שהרעיון הזה אולי נראה מפתיע בהתחלה, הוא מטריד לא פחות היום.

השנה הגורלית מתקרבת

התאריך החזוי של ניוטון היה עדיין רחוק מאוד כשהתגלה לפני עשרות שנים. אבל היום, אנחנו רק ארבעים שנה לפני תאריך היעד. מציאות מטרידה זו ראויה להילקח בחשבון על השלכותיה ועל יחסנו לזמן ולעתיד.

נבואות שמהדהדות את הדאגות העכשוויות שלנו

בעוד חישוביו של אייזק ניוטון נותרו מעל לכל ספקולטיביים ולא מדויקים, תחזיותיו זוכות כעת מחדש לחיים חדשים. ואכן, אל מול איומים אקלימיים, כלכליים וגיאופוליטיים מואצים, הרעיון של סוף העולם חריף במיוחד.

הנפילה הסמלית של התפוח

האם אייזק ניוטון עצמו לא ביסס את אחת מתגליותיו המפורסמות ביותר, חוק הכבידה, על נפילת תפוח? האם לא ניתן לראות בכך הקבלה לעץ הדעת טוב ורע, שפירותיו האסורים גרמו לנפילת האנושות בתנ"ך? האם אנלוגיה זו מצביעה על כך שעולמנו נידון ליפול ללא תקנה, או שמא היא נועדה לעורר בנו מודעות בריאה לסכנות האורבות לנו?

באותו נושא :  אייפון, הנה סוף סוף קיצור הדרך החדש שמחקה את התכונה הטובה ביותר של אנדרואיד

גבולות החיזוי הניוטוני

גם אם יצירתו של אייזק ניוטון היא ללא ספק מקור להתעניינות ולהטלת ספק, יש לזכור כי נבואתו מבוססת על טקסטים קדושים שפרשנותם מוטלת בספק. בנוסף חישוביו התבססו על הידע המדעי של זמנושכיום מיושנים ברובם., לכן לא יהיה זה חכם לייחס להם חשיבות מופרזת.

דרושה השתקפות גלובלית

למרות פגמיה, תחזיתו של אייזק ניוטון יכולה לעורר הרהור פורה על עתיד הציוויליזציה שלנו ועל הבחירות שעלינו לעשות היום. השאלות שהועלו מזמינות אותנו חשיבה קולקטיבית ואינדיבידואלית על הפעולות שלנו מול איומים על עולמנו ותושביו.

מורשת אינטלקטואלית להרהר בה ברצינות

יותר מנבואה פשוטה, באמצעות עבודתו העצומה והמגוונת ניוטון מעודד אותנו להטיל ספק ביסודות קיומנו ולחקור את מסתרי היקום. הדפים שהשאיר משקפים את סקרנותו שאינה יודעת שובע ומהווים הזמנה לפענח את סודות היקום הסובב אותנו.

  • תורת הכבידה האוניברסלית
  • חוקי התנועה
  • חקר האור והצבע
  • התפתחות החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי

כעת מוטל על כל אחד מאיתנו לשאוב השראה ממורשת זו כדי לבנות עולם נאור יותר, מודע ומכבד יותר את גבולותיו הטבעיים.

mm
פורסם על ידי Ruben

אחראי על מדור מבחנים ואתגרים. הניסיון שלי כפסיכולוג מאפשר לי לספק ניתוח והסברים לגבי הבחירות שלך במבחנים באתר זה.